lubuska tarcza wobec przemocy, lubuska niebieska tarcza, lubuski portal przeciw przemocy w rodzinie, przemoc w rodzinie, przemoc domowa, pomoc ofiarom przemocy

Aktualności

10.12.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

16 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET - "ROLA PROKURATORA I PRZYKŁAD DOBREJ PRAKTYKI: LUBUSKA NIEBIESKA TARCZA"

Trwa kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. W dniu 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, który obchodzony jest w rocznicę podpisania w 1948 r. przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Tradycyjnie już w tym dniu przypada również finał europejskiej kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. W akcję zaangażowane były m.in. instytucje rządowe, Policja, Prokuratura, instytucje posiadające ustawową legitymację do ochrony rodziny, tj. ośrodki pomocy społecznej, ośrodki polityki społecznej, czy instytucje pozarządowe.

WIĘCEJ

05.12.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

PRZEMOC W RODZINIE. OD 2010 R. ZNĘCAŁ SIĘ NAD OJCZYMEM I BRATEM

Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 39 letniemu mężczyźnie, który w okresie od stycznia 2010 r. do 06 lipca 2013 r. znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoim ojczymem i bratem poprzez szarpanie za ubrania, popychanie oraz bicie rękami po całym ciele oraz wywoływanie awantur domowych w stanie nietrzeźwości, wyzywanie słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, grożenie pozbawieniem życia i pobicia oraz niszczeniem mienia.

WIĘCEJ

04.12.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

ZNĘCAŁ SIĘ NAD RODZINĄ. INTERWENIUJĄCĄ FUNKCJONARIUSZKĘ UDERZYŁ W TWARZ

Zielona Góra.  Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu mężczyźnie. Oskarżony w okresie od 2008r. do 28 lipca 2013r., w podzielonogórskiej miejscowości znęcał się psychicznie nad członkami swojej najbliższej rodziny poprzez wszczynanie awantur pod wpływem alkoholu oraz wyzywanie ich słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Nadto w dniu 28 lipca 2013r., naruszył nietykalność cielesną funkcjonariusza Policji - kobiety, poprzez uderzenie ją ręką w twarz, podczas i w związku z wykonywaniem przez nią obowiązków służbowych.

WIĘCEJ

30.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

16 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC KOBIET - "WINNY JEST ZAWSZE SPRAWCA"

GŁOS NADINSP. MARKA DZIAŁOSZYŃSKIEGO - KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI.  Trwa kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. W związku z organizowaną w dniach 25 listopada - 10 grudnia akcją na terenie całej Europy organizowane są działania ukierunkowane na pomoc i edukację osób pokrzywdzonych. W akcję zaangażowane są m.in. instytucje rządowe, Policja, Prokuratura, instytucje posiadające ustawową legitymację do ochrony rodziny tj. ośrodki pomocy społecznej, ośrodki polityki społecznej, czy instytucje pozarządowe.

WIĘCEJ

28.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

ZIĘĆ ZNĘCAŁ SIĘ PSYCHICZNIE NAD TEŚCIOWĄ

Zielona Góra.  Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 osobom 38-letniemu mężczyźnie i 37-letniej kobiecie - małżeństwu. Oskarżonemu zarzucono, że w okresie od 6 września 2013r. do dnia 27 września 2013r w Zielonej Górze, znęcał się psychicznie nad swoją teściową w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, podczas których zmuszał pokrzywdzoną do określonego zachowania, zakłócał pokrzywdzonej spoczynek nocny poprzez głośne zachowywanie się, słuchanie głośno muzyki, celowe rozbudzanie pokrzywdzonej ze snu.  

WIĘCEJ

19.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

BRACIA BLIŹNIACY PRZEZ 10 LAT ZNĘCALI SIĘ NAD MATKĄ

Zielona Góra . Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 2 mężczyznom w wieku 50 lat. Oskarżeni w okresie od czerwca 2003 roku do 15 czerwca 2013 roku w Zielonej Górze znęcali się psychicznie i fizycznie nad swoją matką w ten sposób, że wszczynali awantury domowe podczas których poniżali ją, szykanowali, zakłócali jej spoczynek nocny, szarpali za włosy, bili rękoma po plecach i ramionach.  

WIĘCEJ

15.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

KOBIETA ZNĘCAŁA SIĘ NAD RODZINĄ. CÓRKĘ UGODZIŁA NOŻEM

Żary.  Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 48 letniej kobiecie, która w okresie od marca 2013 r. do lipca 2013 r. w Żarach, znęcała się psychicznie i fizycznie nad córką i synem w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wszczynała awantury domowe w trakcie których wyzywała pokrzywdzonych słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, popychała, szarpała za ubranie i włosy, biła po całym ciele, groziła pozbawieniem życia. W dniu 24 lipca 2013 r. oskarżona przy użyciu noża spowodowała u córki ranę ciętą nogi dł. 9 cm, otarcie naskórka i krwiaka przedramienia.

WIĘCEJ

12.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

SYN BIŁ 84-LETNIĄ MATKĘ – NA WNIOSEK PROKURATORA TRAFIŁ DO ARESZTU

Żary.  Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania w stosunku do 50-letniego mężczyzny. Podejrzanemu zarzucono, że w dniu 12.10.2013 r. w Żarach znęcał się nad 84-letnią matką.

WIĘCEJ

12.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

ZNIEWAŻAŁ, WYZYWAŁ, WYGANIAŁ Z DOMU SWOJĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ ŻONĘ

Żary.  Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 65 letniemu mężczyźnie, który w okresie od 31 maja 2013 r. do października 2013 r. w jednej z miejscowości w gminie Żary znęcał się psychicznie nad schorowaną żoną poprzez ciągłe znieważanie i wyzywanie słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Oskarżony krzyczał na nią i wyganiał z mieszkania, wszczynał bez powodu awantury domowe będąc pod wpływem alkoholu. Mężczyzna zamykał kobiecie dom od wewnątrz uniemożliwiając w ten sposób wejście pokrzywdzonej do mieszkania, groził pobiciem i pozbawieniem życia, a także często zakłócał spoczynek nocny poprzez budzenie jej w ciągu nocy. Mężczyzna działał w warunkach recydywy.

WIĘCEJ

05.11.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE W RAMACH PROGRAMU „LUBUSKA NIEBIESKA TARCZA- PROKURATURA PRZECIW PRZEMOCY”

Zielona Góra. W dniu 5 listopada 2013 roku, o godzinie 17.15 w Szkole Podstawowej nr 18 w Zielonej Górze, odbędzie się spotkanie z Prokuratorem Okręgowym dr Alfredem Staszakiem. Tematem spotkania będą kwestie związane ze sposobami reagowania na różne formy przemocy. Zagadnienia hasłowo ujęte w pytaniach: Jak reagować na przemoc? Jakie są rodzaje przemocy i miejsca jej występowania (przemoc rówieśnicza, przemoc szkolna i domowa)? Gdzie szukać pomocy? stanowią punkt wyjścia do dyskusji i omówienia procedur prawnych wynikających z działań różnych organów państwa w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom jej stosowania.

WIĘCEJ

Na tej stronie korzystamy z ciasteczek (cookies). Odwiedzając tę stronę zgadzasz się na przechowywanie ciasteczek na twoim urządzeniu.

x