Lubuska Niebieska Tarcza wobec przemocy - lubuski portal dla ofiar przemocy › Znajdź pomoc › Miasto Zielona Góra › Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze › Aktualności
16.04.2014, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)
Zielona Góra . Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował w ostatnim czasie do sądu 2 wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec osób podejrzanych o znęcanie się nad najbliższymi. Pierwsza z nich - 35-letni mieszkaniec Zielonej Góry - podejrzany jest o to, że w okresie od 18 listopada 2013 roku do 7 kwietnia 2014 roku w Zielonej Górze, znęcał się psychicznie nad swoim ojcem wszczynając w stanie po spożyciu alkoholu awantury i kłótnie, podczas których znieważał pokrzywdzonego słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, opluwał, uniemożliwiał spoczynek nocny, niszczył sprzęty gospodarstwa domowego, a ponadto używał gróźb pozbawienia życia, które to groźby wzbudzały w zagrożonym uzasadnioną obawę ich spełnienia.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.
W trakcie postępowania zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji i zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym, a nadto nakazu opuszczenia mieszkania, które dzielił z pokrzywdzonym. Podejrzany nie zastosował się do określonych nakazów oraz zakazów i w dalszym ciągu nachodził ojca w mieszkaniu oraz kontynuował znęcanie. Prokurator uznał zatem, że skierowanie do sądu wniosku o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy jest uzasadnione. Sąd podzielił stanowisko prokuratora i zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres 2 miesięcy.
W drugiej prowadzonej sprawie - 11 kwietnia br. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu wniosek o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu, tym razem wobec 63-letniego mężczyzny, który w okresie od 28 stycznia do 9 kwietnia 2014 roku w jednej z miejscowości powiatu zielonogórskiego, znęcał się nad swoją żoną w ten sposób, że będąc pod wpływem alkoholu wywoływał awantury, wyzywał ją wulgarnymi słowami, zakłócał spoczynek nocny, szarpał, popychał, wykręcał ręce, groził podpaleniem domu. Mężczyzna znęcał się psychicznie również nad swoją córką.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. W sprawie tej prokurator zastosował początkowo środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i nakazu opuszczenia lokalu, lecz podejrzany mimo to w dalszym ciągu nachodził pokrzywdzone i kontynuował znęcanie nad nimi. Również więc w tym przypadku prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego bardziej skutecznego – tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek i podzielił stanowisko prokuratora o potrzebie zastosowania wobec podejrzanego aresztu. Zastosował areszt na okres 1 miesiąca.
Zgodnie z artykułem 207 Kodeksu karnego za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca dopuszcza się takiego czynu działając ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, a gdy następstwem takich działań jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, wówczas oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
W Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze w 2013 r. zarejestrowano 499 spraw z art. 207 par 1 kk - penalizującego przestępstwo znęcania się./APa