lubuska tarcza wobec przemocy, lubuska niebieska tarcza, lubuski portal przeciw przemocy w rodzinie, przemoc w rodzinie, przemoc domowa, pomoc ofiarom przemocy
Wersja do druku

PRZEZ 12 LAT WYZYWAŁ, PONIŻAŁ, SZARPAŁ I GROZIŁ ŻONIE

Lubuska Niebieska Tarcza wobec przemocy - lubuski portal dla ofiar przemocy Znajdź pomoc Miasto Zielona Góra Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze Aktualności

30.10.2013, dodał: Joanna Częstochowska (Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, Miasto Zielona Góra)

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 58 letniemu mężczyźnie, który w okresie od stycznia 2001 r. do lipca 2013 r. w Żarach znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną w ten sposób, że będąc w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe w trakcie których wyzywał pokrzywdzoną słowami powszechnie uznanymi za obelżywe, krytykował, poniżał, naruszał jej nietykalność cielesną poprzez szarpanie za ręce i odzież, popychanie i uderzanie. Nadto zmuszał ją do określonego zachowania, jak również kierował pod jej adresem groźby karalne pobicia i spowodowania obrażeń ciała, niszczył sprzęty gospodarstwa domowego.

W dniu 05 lipca 2013 r. używając groźby bezprawnej w celu wywarcia wpływu na pokrzywdzonej jako świadka, groził jej zabójstwem i uszkodzeniem ciała celem zmuszeniem do zaniechania powiadomienia organów ścigania o popełnionym przestępstwie na jej szkodę.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że w tym dniu od godzin rannych miały miejsce trzy interwencje Policji z których ostatnia zakończyła się zatrzymaniem oskarżonego. W chwili zatrzymania badanie alkometrem wykazało u oskarżonego 1,36 mg/l promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
W tej sprawie bulwersujący jest fakt poza okolicznościami samego znęcania, długotrwałość przestępczej działalności. W tym wypadku mężczyzna znęcał się nad swoją żoną przez 12 lat, zanim ofiara przemocy domowej zwróciła się o pomoc sygnalizując problem właściwej prokuraturze i policji.
Mężczyzna przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzutów składając wyjaśnienia.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
W Prokuraturze Rejonowej w Żarach od początku roku zarejestrowano 228 spraw, których przedmiotem były przestępstwa z art. 207 par. 1 kk (znęcanie się psychiczne i fizyczne)./AP

POWRÓT

Na tej stronie korzystamy z ciasteczek (cookies). Odwiedzając tę stronę zgadzasz się na przechowywanie ciasteczek na twoim urządzeniu.

x