(Gorzów Wlkp.) Kampania 16 Dni Działań Przeciw Przemocy Ze Względu Na Płeć - warsztaty dla kobiet, zajęcia dla rodziców oraz ich dzieci, pogadanki w szkołach oraz konsultacje ze specjalistami.

15.11.2015, dodał: Karolina Mazur (Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, Miasto Gorzów Wlkp.)

Dnia 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, ustanowiony w 1999 roku przez ONZ. Rozpoczyna on kampanię 16 Dni Działań Przeciw Przemocy Ze Względu Na Płeć zainicjowanych w 1991 r. przez Women's Global Leadership Institute. Data ta została wybrana dla upamiętnienia działaczek feministycznych — sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa), które zostały bestialsko zamordowane w dniu 25 listopada 1960 roku, za dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany. Kampania kończy się 10 grudnia, będącego Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka, co ma zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że prawa kobiet są również prawami człowieka.

W ramach kampanii Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie w Gorzowie Wlkp. zorganizował warsztaty dla kobiet, zajęcia dla rodziców oraz ich dzieci, pogadanki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz punkt konsultacyjny, w którym można będzie skorzystać z porad prawnika, psychologa oraz doradcy zawodowego. 

Szczegółowy program oferty SOW:

 • 25.11. w godzinach 17.00-19.00 rozpoczną się pierwsze z sześciu zajęć cyklu „Chronimy dzieci” . Celem spotkań jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń oraz rozwijanie umiejętności ochrony w sytuacjach zagrożenia przemocą. Proponowane zajęcia oparte są na scenariuszu Fundacji Dzieci Niczyje. Tym razem warsztaty kierujemy do dzieci w wieku od 9 do 12 roku życia.

  Zajęcia poprowadzi Marta Gładkowska– pedagog

 • 25.11 w godzinach od 17:00 do 19.00 odbędą się zajęcia dla rodziców pt. „Gadki o gatkach – proste rozmowy o trudnych sprawach” . Celem zajęć jest przekazanie rodzicom informacji  o tym, w jaki sposób mogą rozmawiać z dziećmi o ich cielesności oraz bezpieczeństwie, aby zwiększyć ich ochronę przed wykorzystaniem seksualnym. W czasie trwania zajęć dla rodziców będą odbywały się równocześnie pierwsze zajęcia dla dzieci „Chronimy dzieci” w wieku od 9 do 12 roku życia.

  Zajęcia poprowadzi Marta Gładkowska – pedagog

 • 5.12. i 12.12. w godzinach 15.30 - 19.00 odbędą się warsztaty rozwoju osobistego dla kobiet „PO-MOC – odkryj swoją wewnętrzna siłę” . Składają się na nie praktyczne ćwiczenia indywidualne i grupowe oraz moderowane dyskusje zebrane w dwa bloki po 3,5 godziny. W trakcie warsztatów uczestniczki podejmą wyzwanie dotarcia do swojego Ja, odnajdą swój potencjał , przypomną sobie co jest dla nich ważne, co daje im szczęście, zastanowią się nad tym, jakie obszary swojego życia poszerzać by być w zgodzie ze sobą oraz poznają sposoby na to, by każdego dnia zadbać o swoją sferę emocjonalną. W czasie trwania zajęć zapewniamy opiekę nad dziećmi.

  Zajęcia poprowadzi Joanna Sobkowiak – psycholog.

 • 8.12. w godzinach 9.00-12.30 odbędą się warsztaty dla kobiet „Jak aktywnie szukać pracy?” .W trakcie zajęć uczestniczki będą miały okazję poznać własne predyspozycje zawodowe, wzmocnić poczucie własnej wartości oraz nabyć umiejętności wykorzystywania własnych atutów przy poszukiwaniu pracy. Ważnym elementem spotkania będzie również wyznaczanie własnych dążeń zawodowych oraz opracowanie indywidualnych planów działania. Po zajęciach będzie możliwość skorzystania w punkcie konsultacyjnym z indywidualnej porady z zakresu: metod i technik poszukiwania pracy, badania predyspozycji zawodowych, sporządzania dokumentów aplikacyjnych, przygotowania do rozmowy z pracodawcą. Konsultacje odbywać się będą w godzinach od 13.00 do 15.30.

  Zajęcia poprowadzi Justyna Krawiec – doradca zawodowy.

 • 26.11. i 3.12. i 10.12. i 17.12 w godzinach 17.00 – 19.00 odbywać się będzie Grupa Wsparcia - są to regularnie odbywające się spotkania osób doświadczających przemocy domowej. Ich celem jest zwalczanie bezradności wobec przemocy, dzielenie się wsparciem emocjonalnym, wymiana informacji dotyczących sposobów na pokonywanie trudności w procesie wychodzenia z przemocy, wzmacnianie działań na rzecz ochrony przed przemocą i zmiany swojej sytuacji życiowej.

  Zajęcia poprowadzi Anna Janowicz  i Joanna Sobkowiak– psycholog.

 • 02.12.2015 w godzinach 9.00 - 14.00 zapraszamy do punktu konsultacyjnego gdzie dyżury będą pełnić specjaliści: kurator, policjant i specjalista do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie - Dyrektor SOW Edyta Duszczak.
 • Zachęcamy także do zapisów telefonicznych na indywidualne konsultacje z adwokatem Barbarą Sobol, psychologiem oraz specjalistą pracy socjalnej. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 95 7 214 160.

WSZYSTKIE ZAJĘCIA ORAZ KONSULTACJE SĄ BEZPŁATNE I ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W SPECJALISTYCZNYM OŚRODKU WSPARCIA DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE PRZY UL. OKRZEI 39 W GORZOWIE WLKP.

 ZAPRASZAMY!

Poniżej znajdują się plakaty dotyczące wydarzeń.

Na tej stronie korzystamy z ciasteczek (cookies). Odwiedzając tę stronę zgadzasz się na przechowywanie ciasteczek na twoim urządzeniu.

x